A pamatujte. Zkušenost s rozpoznáním čerstvých ryb se zlepšuje s časem a praxí. Pokud jste nadšení milovníci ryb, může pro vás být užitečné, když se nějaké triky naučíte i přímo od profesionálů a budete sledovat regionální a sezónní rozdíly v nabídce ryb.
1. Klíčem je váš zrak
Prvním krokem k rozpoznání čerstvé ryby je zkrátka a dobře to, že si rybu důkladně prohlédnete. Podívejte se – čerstvá ryba by měla mít jasné, vypouklé a čisté oči, které nesmí být zakalené nebo zamlžené. Všimněte si také vzhledu kůže. Měla by být na pohled jemná a lesklá. Pokud vidíte známky zažloutnutí nebo podivná suchá a hrubá místa, je to signál, že ryba může být starší.
Zkontrolujte i šupiny, ploutve a žábry. Šupiny by měly přiléhat k tělu ryby a měly by se lesknout. Vyhněte se rybám, u kterých uvidíte sedřené šupiny nebo ploutve plné škrábanců. Rybku také otočte a podívejte se na její žábry. Jsou červené a vlhké? Výborně! Jsou naopak hnědé nebo suché? Pak musí ryba do koše. Bohužel.
2. Věřte svému čichu
Dalším smyslem, který vám pomůže rozpoznat čerstvou rybu, je čich. Čerstvá ryba by měla být lehce cítit mořem nebo vodou, ve které žila. Je to ovšem čistý zápach, jako vánek, který proudí od oceánu. Nebo mírný, čistý zápach rybníka, o kterém pokud možno víte, že je v dobré péči místních porybných.
Nesmíte cítit žádný nepříjemný, pronikavý odér, který značí pokročilý rozklad a nedobré skladování ryby.
3. Vyzkoušejte pružnost
Jedním z dalších způsobů, jak prověřit čerstvost ryby, je stisknutí masa prsty. Čerstvá ryba by měla mít pevné a odolné maso. Zkuste do něj lehce „šťouchnout” a sledujte, zda se maso okamžitě vrátí zpět do původního tvaru. Jakákoliv ryba, která by zůstala promáčknutá a zploštělá, není optimální volbou.
Co se ještě masa týče, když naříznete čerstvou rybu, měli byste vidět pevnou, šťavnatou a pružnou texturu. A po uvaření, dušení nebo jiné přípravě by se mělo maso krásně rozpadat (samozřejmě záleží na druhu ryby, takže se vždy seznamte s typickými vlastnostmi konkrétního druhu).
4. Kvalitní zdroj
Tímhle bodem bychom měli spíše začít, ale vy už jistě moc dobře víte, že mít dobrého dodavatele ryb je samozřejmě naprostým základem a prvotní zárukou čerstvosti. Ryby můžete kupovat přímo u místních rybářů nebo zvolit některý z věrohodných zdrojů.
5. Sledujte data
A s předchozím bodem souvisí důležitá data. Hlavně datum ulovení a potom další informace o původu a zpracování ryby, než se dostala na váš stůl. Tedy od ulovení přes chlazení, případně mražení, uzení atd. až po balení a dovážku k vašemu prodejci. Čím kratší doba od ulovení k prodeji, tím lépe. Většinu ryb můžeme udržet čerstvou pouze několik hodin po ulovení. Řada z nich se proto okamžitě zpracovává, a právě způsob správného zpracování je nutné sledovat.
6. Certifikát vám napoví
Případně se můžete spolehnout na známku České cechovní normy, certifikáty pro dodržování mezinárodních standardů IFS (International Food Standard) nebo jiná potvrzení, která najdete na balení ryby, a která dokládají kvalitu a to, že zpracování probíhá podle správné výrobní a hygienické praxe a podléhá každodenním kontrolám.
V rybářství v Chlumci nad Cidlinou jsme například pod trvalým dohledem Krajské veterinární správy v Hradci Králové.
Pamatujte, že čerstvá ryba je klíčem k úspěchu. Buďte opatrní a důkladní při výběru ryb a vaše kulinářské umění bude vždy bez chybičky. A nezáleží na tom, zda jste restauratér a obsluhujete plnou hospůdku lidí, nebo si jen chcete dát rybu doma se svou rodinou. Stejně jako nezáleží na tom, zda chcete servírovat sladkovodní nebo mořskou rybu.
Pro všechny platí stejná pravidla a nutnost sledování výše uvedených tipů. My vám přejeme, abyste přitom nikdy nesáhli vedle a vaše rybí speciality měly vždycky skvělou chuť.