"Odpovědí je, že ačkoliv maso ryb obsahuje určité množství škodlivých látek, i přesto je jeho pravidelná konzumace zdraví vysoce prospěšná a pozitiva dominují nad případnými negativy."
Jak je možné, že nám konzumace ryb může uškodit?
Výskyt škodlivých látek v rybách odráží současné výzvy z oblasti ochrany životního prostředí. Průmyslové znečištění, pesticidy a odpadní vody z měst totiž zavádějí do našich řek a moří nejrůznější škodliviny. Jakmile se tyto látky dostanou do vody, pronikají do potravního řetězce. Malé rybičky a plankton, které slouží jako základní potrava pro větší ryby, tyto škodliviny nasáknou a ty se postupně hromadí v jejich tělech. Při konzumaci mořských ryb ze supermarketu si tak můžete být téměř jistí, že kromě výživných látek si pochutnáte i na různých toxinech.
Mezi nejčastější kontaminanty v rybím mase patří rtuť, polychlorované bifenyly (PCB), dioxiny a mikroplasty. Tyto látky jsou považovány za karcinogeny a mohou též poškodit játra a oslabit imunitní a reprodukční systém.
Čím čistější voda, tím nižší obsah škodlivých látek
Pokud se chcete vyhnout potenciálním rizikům, vybírejte ryby z míst, kde je voda co nejčistší. Je také dobré konzumovat konkrétní druhy, u kterých je potvrzen nižší výskyt škodlivin. Nejtoxičtější jsou ty ryby, které se nacházejí na vrcholu potravního řetězce. Jde tedy například o žraloky, mečouny či tuňáky. Také správná tepelná úprava ryb může snížit riziko kontaminace toxinů, a dokonce i bakterií a parazitů.
Zásadní je i kuchyňská příprava
Pořízením kvalitního rybího masa z ověřeného zdroje práce však nekončí. Rybí maso se totiž velmi rychle kazí. Při jeho skladování je tedy důležité velice pečlivě dodržovat hygienické zásady a pravidla a maso tepelně zpracovat co nejdříve. Pokud se chystáte konzumovat ryby syrové, za jejich původ a kvalitu si raději připlaťte.
Našim zákazníkům nabízíme české ryby a rybí výrobky v nejvyšší kvalitě. Péči ale nevěnujeme jen produktům, nýbrž i přírodě. V kvalitě ryb se odráží naše každodenní péče o rybníky, vodu a okolní krajinu. Navazujeme tak na práci našich předků z 15. století.
Jaký je tedy závěr?
Ačkoliv maso ryb obsahuje určité množství škodlivých látek, i přesto je jeho pravidelná konzumace zdraví vysoce prospěšná a pozitiva dominují nad případnými negativy. Závěry mnoha studií doporučují konzumaci rybího masa ve dvou až třech porcích týdně.