Dnes se podíváme blíže na sladkovodní druhy ryb. Seženete je snadno z českých zdrojů. Například v rybnících v Chlumci nad Cidlinou (a v řetězcích, kam dodáváme) seženete kapra, amura, tolstolobika, štiku, sumce nebo lína. A skvělí pstruzi k vám na talíř doputují z Jizerských hor.
Kapr obecný
Naše nejoblíbenější, nejrozšířenější a z hlediska rybníkářství nejdůležitější ryba (představuje až 90 % ročního výlovu). Chová se ve dvou typech ošupení: kapr šupinatý s celým tělem pokrytým souvislou vrstvou šupin a kapr lysec s hladkou kůží a sem tam nějakou šupinkou. Oba jsou lidovým štědrovečerním pokrmem, ale kvalitní kapří maso doporučujeme zařadit do jídelníčku i kdykoliv během roku.
Hodí se pro studenou i teplou kuchyň a pro uzení, grilování, vaření i pečení.
Lín obecný
Nejkrásnější ryba z čeledi kaprovitých (i když názory se jistě mohou lišit). Najdete ji především ve stojatých vodách, slepých ramenech nebo tam, kde je velmi pomalý proud. Lín má robustní tělo a hluboce vrostlé šupiny, které se ne úplně lehce odstraňují. Jeho maso je ale vynikající (a u nás trochu nedoceněné). V zahraničí patří k nejoblíbenějším sladkovodním druhům.
Díky jemné chuti máte s línem takřka neomezené možnosti přípravy. Jistě si pochutnáte na jeho výborné a křupavé kůži.
Amur bílý
Amur je z čeledi kaprovitých ryb a jeho původní domovinou je řeka Amur na pomezí Číny a Ruska. Amur má velmi kvalitní bílé maso.
V kuchyni nachází uplatnění podobně jako kapr. Jeho maso je ovšem méně tučné a válcovité tělo je předurčeno například k plnění. Využijete ho i ve studené kuchyni.
Pstruh duhový
Pstruh patří do čeledi lososovitých. Není naší původní rybou, pochází ze Severní Ameriky. U nás se mu ale daří dobře a místy se vytírá zcela přirozeně. Pstruh duhový má zavalitější a masitější tělo než pstruh potoční.
Pstruh má velmi chutné maso a mnohdy ho upravujeme vcelku – dušením, pečením, grilováním i uzením.
Tolstolobik bílý
Tolstolobik z čeledi kaprovitých je také ryba původem z Číny a Ruska, která se u nás plně aklimatizovala. Je však plně závislá na umělém odchovu a vysazování. Tolstolobik má mohutné tělo s drobnými šupinkami a jeho maso je u nás čím dál oblíbenější.
Tolstolobik má tučnější, ale velmi chutné maso vhodné především k uzení nebo do paštik. Péct ho doporučujeme s kořenovou zeleninou.
Štika obecná
Naši druhou největší dravou rybu (hned po sumci) najdete po celém Česku v tekoucích i stojatých vodách a v místech, kde se může ukrýt a rychle zaútočit na kořist. Má torpédovitý tvar. Je dlouhá, štíhlá se zploštělou hlavou a v našich podmínkách může dorůst až 140 cm a zhruba 30 kg.
Tuto oblíbenou rybu využijete ve studené i teplé kuchyni. Má nízký obsah tuku a její velmi chutné maso je suché. Je to dietní ryba – ozdoba rautových stolů.
Proč přidat sladkovodní ryby do jídelníčku?
V České republice jsou oblíbenější mořské druhy. Z celkové spotřeby něco málo přes 5 kg ryb na osobu a rok tvoří sladkovodní druhy podíl pouze okolo 1 kg. Je to málo a je to škoda. Sladkovodní ryby mají velmi chutné maso, a navíc mají čeští rybníkáři pod kontrolou celý jejich životní cyklus a ručí za špičkovou kvalitu. Alespoň u nás v Chlumci nad Cidlinou tomu tak je.
Sladkovodní ryby jsou dostupné a jejich maso kvalitní a chutné
Sladkovodní ryby jsou skutečným darem pro náš jídelníček. Nabízí nejrůznějších možnosti kulinářských úprav. Jemná vůně a chuť je předurčuje ke kombinacím s různými ingrediencemi. A co víc. Zdravotní rizika sladkovodních ryb jsou v porovnání s mořskými druhy naštěstí jen velmi malá (například z hlediska alergií).
Podle čeho vybrat vhodnou rybu?
Kapra už asi většina z nás ochutnala. Jsou tu ale další výše jmenované druhy i jiné ryby. Kterou z nich vybrat? Je to jen na vás. Jasný a jednoznačný žebříček ryb neexistuje. Samozřejmě záleží, podle jakých kritérií byste ryby chtěli seřadit. Přikládáme ale slova výživové poradkyně i přímo zpracovatele ryb, abyste se mohli snadněji rozhodnout. Každopádně nemůžete sáhnout vedle. Všechny ryby jsou skvělé a hrají v rámci zdravé životosprávy nezastupitelnou roli.
Žebříček sladkovodních ryb podle výživové poradkyně
Dělení sladkovodních ryb podle obsahu tuku:
- Ryby s nízkým podílem tuku (do 2 % tuku)
- Ryby středně tučné (2-10 % tuku)
- Ryby tučné (více než 10 % tuku)
Řazení dle hodnoty tuku (uvedeno na 100 g masa v syrovém stavu):
- Candát: 0,7 g
- Štika obecná: 0,8 g
- Lín: 1,9 g
- Amur bílý: 3,7 g
- Pstruh duhový: 5 g
- Kapr obecný: 6 g
- Sumec: 6 g
- Úhoř: 17 g
- Tolstolobik bílý: 18 g
Žebříček sladkovodních ryb podle zpracovatele ryb
- Kapr obecný
- Pstruh duhový
- Tolstolobik bílý
- Amur bílý
- Lín obecný
- Candát obecný
- Sumec velký
- Úhoř říční
- Štika obecná