Právě losos je jakousi vstupní branou do světa rybích jídel. A hned potom se před námi otevírá celá plejáda rybích lahůdek v čele se pstruhem a tuňákem. Oba druhy snadno seženete v restauraci i obchodě. A oba jsou na přípravu poměrně nenáročné. A ta chuť!
Pstruh duhový
Divokého duhového pstruha uvidíte plavat v severoamerických přítocích Tichomoří a na Kamčatce. Dnes je však rozšířený po celém světě a my běžně známe jeho potoční i jezerní formu. Konkrétně k nám do Česka se dostal z Německa.
Ve vodě ho pak od ostatních lososovitých ryb rozpoznáte celkem snadno – má stříbřitou barvu s vodorovným narůžovělým, až červeným pruhem na bocích. A drobné tmavé tečky pokrývají celé tělo. Nejčastěji se „duhák” loví ve velikosti 25 až 40 cm a průměrná hmotnost je 0,5 kg.
Proč zařadit pstruha do jídelníčku
V restauracích je to jedna z nejpodávanějších ryb – má velmi chutné maso a často se upravuje vcelku. Pstruhy grilujeme, pečeme, dusíme a udíme. Vyhnout bychom se měli naopak smažení, protože tím maso vysušíme, nepůjde od žeber a líčka budou spečená.
Pstruzi mají samozřejmě všechny výhody rybího masa. Jsou zdrojem zdravých tuků, bílkovin a řady minerálních látek + klíčových omega 3 nenasycených mastných kyselin.
Setkat se můžete i s pstruhem lososovitým s krásně růžovou barvou masa. Jde o druhově a geneticky stejnou rybu jako pstruh duhový, pouze je odchovaný na jiném druhu krmiva.

Název: Pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss)
Výskyt: Původně severoamerická lososovitá ryba vysazovaná a chovaná po celém světě.
Výživové hodnoty – 100 g pstruha (syrového) obsahuje:
- 484 kJ
- bílkoviny 19 g
- sacharidy 0 g
- tuky 5 g



Co říkají na pstruha odborníci
Každý z nás jistě pstruha zná, ale ne každý ho pravidelně konzumuje. A je to velká škoda. Výhodou je vysoká kvalita masa, výborná chuť a díky tomu, že se jedná o sladkovodní rybu, tak i čerstvost. Pstruzi pocházejí z čistých vod, ať přirozených, nebo umělých zdrojů. To znamená záruku doopravdy čerstvého a zdravého masa, u kterého se nemusíte obávat ničeho špatného.
Maso pstruha je bohaté na omega-3 nenasycené mastné kyseliny, díky nimž můžeme při pravidelné konzumaci předcházet mnoha chorobám. Za zmínku stojí kardiovaskulární onemocnění, rakovina, deprese či demence. Naše tělo dokáže vstřebat rybí tuk z více než 90 % a jeho vliv na naše tělo je díky tomu velmi příznivý. Navíc má velmi málo kalorií, proto se hodí i pro ty, co chtějí shodit nějaké kilo navíc.
![]()
Pstruh je v rámci České republiky druhou nejčastěji obchodovanou rybou hned po kaprovi. Díky možnostem odchovu pstruha v akvakultuře a zvládnuté technologii odchovu násadových ryb, je tato ryba dostupná celoročně. Její jemné maso je výborné na úpravu v páře, kdy se maximálně zachovají nutriční hodnoty.
Sám si rád pochutnám na filetu ze pstruha s čerstvým rozmarýnem, tepelně upraveném v parním hrnci. Jako přílohu volím rýži s červenou čočkou doplněnou zeleným hráškem a sušenými rajčaty.
![]()
Tuňák
Teplokrevný tuňák obecný žije hlavně v teplejších vodách Středozemního moře a Atlantského oceánu. Díky své délce (2-2,5 metrů a víc), hmotnosti (běžně okolo 250 kg i víc) a možnosti plout rychlostí až 70 km/h se řadí mezi největší a nejrychlejší ryby na světě.
Není tuňák jako tuňák
Ke konzervování používáme maso z tuňáka křídlatého. Je ho hodně, roste rychle a snadno se loví. Tuňák obecný je ovšem něco jiného – obří ryba, kterou když chcete ochutnat, tak si připlatíte. A cena závisí na tom, odkud maso pochází. To nejlepší je z Japonska, kde se pořádají tuňákové aukce. I když se ale na váš talíř tuňák obecný nedostane, vůbec to neznamená, že si nepochutnáte.
Proč zařadit tuňáka do jídelníčku
Tuňák je středně tučná ryba s hnědočerveným lístkovým masem, které je velice zdravé. Však jsou také všechny tuky v ní zdravé a je mimo jiné plná omega-3 mastných kyselin, které prospívají našemu srdci, mozku, očím, kůži atd.
Co je ale nejdůležitější, tuňák se považuje za jednu z nejchutnější ryb na trhu a obsahuje jen velmi málo kostí. Právě proto se množství ulovených tuňáků za poslední dobu rapidně zvýšilo, až se většina druhů tuňáků stala ohroženým druhem a jejich výlov se musí regulovat.
Co do úpravy, oblíbený je konzervovaný tuňák ve vlastní šťávě nebo oleji, za syrova se připravuje sushi nebo můžeme připravit tuňáka jako kterékoliv jiné maso – jako steak.

Název: Tuňák obecný (Thunnus thynnus)
Výskyt: Především Atlantský, Indický a Tichý oceán + Středozemní a Černé moře
Výživové hodnoty – 100 g tuňáka (syrového) obsahuje:
- 500 kJ
- bílkoviny 22 g
- sacharidy 0 g
- tuky 4 g



Co říkají na tuňáka odborníci
Většina zákazníků zná tuňáka jako konzervovaného ve vlastní šťávě nebo v oleji. V dnešní době je poměrně dostupný chlazený steak z tuňáka.
Určitě doporučuji tu nejjednodušší úpravu na pánvi nebo grilu. Po vyjmutí z obalu a opláchnutí masa odstraňte vodu z povrchu papírovou utěrkou a posolte hrubozrnnou solí. Nechte maso odpočinout cca 10 minut a poté posypte čerstvě mletým pepřem. Na rozpálenou pánev položte steak a pečte z každé strany 2-3 minuty. Nikdy nepečte steak z tuňáka déle! Maso by bylo vysušené a ztratilo by svou kulinářskou hodnotu. Platí zde stejná pravidla přípravy jako u hovězího steaku.
![]()
Tuňák má vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, ale celkový podíl tuku není až tak vysoký. Obsah tuku se liší podle druhu tuňáka. Nejvíce ho obsahuje čerstvý tuňák obecný, ve kterém najdeme kolem 5 g tuku ve 100 g masa.
Ke konzervování se používá většinou tuňák křídlatý (bílý) a ten má nízký obsah tuku – 1 g tuku na 100 g (ve vlastní šťávě). Tuňák křídlatý je velmi malý druh, který roste rychle a snadno se loví, protože je ho hodně. Jeho prodejní cena je tedy oproti tuňáku obecnému poměrně nízká.
Pokud jste se rozhodli v novém roce zapracovat na postavě, tuňák se výborně hodí i v redukční dietě, a to díky kvalitním tukům a vysokému přísunu bílkovin. Zároveň jeho konzumací podpoříte své zdraví. Tato ryba se řadí mezi nejzdravější druh vůbec. Pomáhá předcházet anémii, podporuje zdraví srdce a bojuje proti ztrátě svalové hmoty související s věkem.
![]()
Kam dál?

SERIÁL RYBY (2):
SLADKOVODNÍ DRUHY, SKUTEČNÝ DAR PRO NÁŠ JÍDELNÍČEK

SERIÁL RYBY (3):
MOŘSKÉ DRUHY, ZE SVĚTOVÝCH VOD ROVNOU NA VÁŠ STŮL
Článek vznikl ve spolupráci:

Martina Jandová, Certifikovaný výživový poradce

Ing. Pavel Scheiner, Vedoucí střediska Zpracovna ryb
