Tolstolobik bílý
Tolstolobik bílý je fascinující sladkovodní ryba, která byla dovezena z Ruska za účelem meliorace neboli rozšíření populace jiných ryb v našich vodách. Tento majestátní tvor má stříbřité až perleťově lesklé břicho a boky, které kontrastují s šedozeleným hřbetem. Díky jeho ostrému břišnímu kýlu, který začíná u hrdla a končí před řitním otvorem, ho snadno odlišíte od jiných ryb. Tolstolobik může dorůst až 130 cm a vážit až 35 kg.
I když svým krásným vzhledem a impozantní velikostí láká rybáře k ulovení, není to kousek, který by se dal snadno chytit. Tolstolobik je rychlý a plachý. Chytit ho je tedy skutečnou výzvou, ale rozhodně to stojí za to – jeho maso totiž přináší řadu benefitů. Tolstolobik je přísný vegetarián, který se živí planktonem, řasami a sinicemi, a tak jeho maso obsahuje minimální množství škodlivin.
Proč tolstolobika zařadit do jídelníčku?
S jeho jemným, sněhobílým masem bez větší námahy připravíte řadu chutných pokrmů. Hodí se například do rybích karbanátků, lze ho marinovat v octovém nálevu nebo jen lehce podusit. Pro zvýraznění jeho chuti k němu můžete přidat větvičku jalovce či pár snítek rozmarýnu. Při přípravě tolstolobika na pánvičce je klíčové použít jen minimální množství oleje, nebo dokonce opékat bez něj. Tolstolobik je totiž poměrně tučnou rybou.
Doporučujeme odříznout cca 2 cm širokou tučnou část břicha a kombinovat maso s kořenovou zeleninou. Ta dokáže nadbytečný tuk skvěle vstřebat.
Název: Tolstolobik bílý
(Hypophthalmichthys molitrix)
Výskyt: Pochází z velkých východoasijských řek – od Amuru až po jižní hranici Číny.
Výživové hodnoty – 100 g tolstolobika (syrového) obsahuje:
- 484 kJ
- bílkoviny 17,9 g
- sacharidy 0 g
- tuky 5,1 g
Co říkají na tolstolobika odborníci
Makrela obecná
Makrela obecná je drobný dravec, který v početných hejnech brázdí vody severního Atlantiku. Díky charakteristickému vzhledu makrelu snadno poznají i ti, kteří se v rybách jinak neorientují. Má štíhlé, elegantní tělo torpédovitého tvaru, pokryté stříbřitě modrými šupinami. Nejzásadnějším poznávacím znakem je především nepravidelná kresba z tmavých pruhů na hřbetě a tmavé proužky na bocích.
Makrela obecná není pouze krásnou rybou zdobící oceány, ale hlavně lahůdkou pro všechny milovníky výrazné chuti. Její maso červenošedé, někdy i bělavé barvy je tučné, ale záleží na období, kdy byla ulovena.
Nejnižší obsah tuku, kolem 6 %, mají makrely ulovené na jaře. Naopak, v období od října do prosince je to až 25 %. Během zimních měsíců si totiž ryby ukládají tuk jako zdroj energie pro přežití.
Proč makrelu zařadit do svého jídelníčku?
Makrela obecná patří mezi nejčastěji konzumované ryby na světě, a to především díky svému pevnému a tučnému masu, které se hodí na grilování. Navíc je cenově dostupná a snadno se odstraňují její kosti. Je důležité mít na paměti, že čerstvé maso makrely se poměrně rychle kazí. Pokud chcete trvanlivost prodloužit, maso můžete vyudit.
Připravujete-li makrelu mraženou, po rozmrazení může mít nahořklou chuť. Té se ale snadno zbavíte, když makrelu na kratší dobu naložíte do octové vody. Rybu poté stačí opláchnout, osušit a ochutit kořením.
Název: Makrela obecná
(Scomber scombrus)
Výskyt: Makrela má domov ve vodách severovýchodního Atlantiku. Vyskytuje se také v oblasti sahající od Norska, přes Maroko až po Středozemní a Černé moře.
Výživové hodnoty – 100 g makrely (syrové) obsahuje:
- 874 kJ
- bílkoviny 18,6 g
- sacharidy 0 g
- tuky 15 g