-
Vaření
Jedna z nejsnazších a nejdietnějších úprav ryb je právě vaření. Abyste zachovali plnou chuť jemného masa a zabránili jeho vysušování, je nezbytné rybu vařit pozvolna a při nízké teplotě. Jinými slovy – je lepší ji pošírovat. Předtím, než vložíte kousky ryby do hrnce, zahřejte vybranou tekutinu, která navíc maso jemně dochutí. Teplotu udržujte mezi 80 a 90 °C.
-
Zadělávání
Od běžného vaření se liší tím, že do hrnce s tekutinou přihodíte i další ingredience, například zeleninu. Vše spolu necháte povařit, dochutíte a zahustíte jíškou. Tímto procesem vzniká hustá směs, ve které se harmonicky propojí všechny chutě. Pokud tedy preferujete málo práce, ale hodně parády, vyzkoušejte právě zadělávání.
-
Dušení
Tento způsob zakládá na tom, že maso podlijete malým množstvím tekutiny tak, aby sahala maximálně do poloviny jeho výšky. Následně jej přikryjete poklicí, čímž se v nádobě vytvoří horká pára. Vaření v páře funguje podobně jako dušení, s tím rozdílem, že plátek masa je položen na napařovací poklici, pod kterou je jen malé množství vody. Před vařením v páře můžete rybu marinovat v oleji nebo citrusové šťávě. Že je ryba hotová poznáte tak, že celá zbělá.
-
Pečení
Při pečení ryby, ať už v troubě nebo na pánvi, maso získává jemnou a vláčnou texturu a zvenku krásně křupavou kůrku. Doba pečení závisí na velikosti ryby – obvykle se však pohybuje mezi 15 a 45 minutami. Pokud pečete v troubě, nastavte teplotu na přibližně 180 stupňů. Ryby můžete péct vcelku i v porcích, přikryté pod poklicí, zabalené do alobalu či pečícího papíru, nebo v solné krustě. V každém případě nezapomeňte přidat alespoň trochu tuku nebo tekutiny, abyste zároveň připravili lahodnou šťávu a zabránili přichycení masa.
Pečená štika na bílém víně s máslem a petrželkou? Ideální menu pro nedělní oběd. Stačí dát všechny ingredience do pekáče a voilà!
-
Smažení
Smažení je chutný způsob přípravy ve vrstvě tuku nebo oleje. Dejte však pozor může maso ryby vysušit. Abyste tomu zabránili, je vhodné rybu před smažením obalit. Tím zachováte nejen její šťavnatost, ale také vytvoříte křupavý povrch, který dodá jídlu další rozměr. Dbejte na to, abyste tuk nepřepálili. Před podáváním rybu osušte papírovou utěrkou. Krustu můžete pro dodání svěžesti navíc pokapat šťávou z citrónu nebo pomeranče.
-
Grilování
Grilování ryb je velmi jednoduchou metodou přípravy. Stačí vytáhnout gril, nechat ho předehřát a položit na něj rybu. Než to však uděláte, nechte maso marinovat a alespoň 30 minut odležet. Ochutit ho můžete jednoduše olejem a solí, nebo připravte nálev z čerstvých bylinek, citronu, olivového oleje a česneku. Na gril vybírejte druhy s pevným a tučným masem.
-
Uzení
Tento proces začíná nasolením ryb pomocí solného roztoku, který nejenže zajišťuje konzervaci, ale také vytváří specifické aroma. Pro jemnější chuť si připravte zhruba 8% solný nálev – tedy na 1 l vody dejte 80 g soli. Chcete-li chuť ozvláštnit, můžete přidat například pikantnější koření, šalvěj nebo česnek. Rybu v něm nechte odpočívat ideálně přes noc a po vyjmutí ji opláchněte. Poté přichází čas na samotné uzení. Rybu dejte do udírny a nechte ji tam zhruba tři hodiny, aby se pěkně prokouřila a získala lahodnou chuť.