Sladkovodní i mořské druhy jsou velmi důležitou složkou našich jídelníčků a ideálně bychom je měli střídat – sladkovodní i mořské, tučnější i méně tučné. Kapr a losos nám k tomu poslouží perfektně. Maso obou těchto ryb je velmi kvalitní a chutné a příprava snadná a rychlá. Není potřeba vymýšlet žádnou speciální úpravu. Stačí nějaká ta bylinka (kopr, tymián, rozmarýn, šalvěj), sůl, olej, citron a kvalitní ryba. A rybu připravujeme vždy jen krátce, aby nebyla vysušená.
Kapr obecný
Kapr je náš NEJ: Nejrozšířenější, nejoblíbenější a z hlediska hospodářského významu nejdůležitější ryba. Najdeme ji ve stojatých vodách a na dolních tocích po celém Česku. Původní domovinou je Dunaj, i když bychom mohli jít ještě dál k nezušlechtěné formě sazan a jejímu prapůvodu v Číně.
U nás chovají rybníkáři kapra šupinatého, který má celé tělo pokryté souvislou vrstvou šupin a kapra lysce, který má hladkou kůži s tu a tam pár šupinkami. Na tlamě najdete 4 vousky. Dorůstá až do 120 cm a do hmotnosti okolo 40 kg. Nejstarší zaznamenaný kapr měl 38 let. Živí se drobnými živočichy na dně rybníka a hmyzem.
Proč zařadit kapra do jídelníčku
Kapr má všechny výhody rybího masa. Je plné bílkovin, zdravých tuků, vitaminů a dalších minerálních látek. Jakožto sladkovodní ryba také představuje kapr, v porovnání s mořskými druhy, jen minimální zdravotní riziko (například z hlediska alergií). A když si navíc dopřejete kapra z chovu v tak čistém a opečovávaném prostředí, jako jsou chlumecké rybníky, můžete si být jisti jeho špičkovou kvalitou a prvotřídní chutí.
Symbol českých Vánoc si nejčastěji kupujeme, když má ryba 3-4 roky a hmotnost okolo 2 kg. Vaříme ji, dusíme, smažíme, grilujeme, pečeme, udíme a také sušíme a nakládáme. Připravujeme si porce, podkovy, půlky a filety. A recepty? Těch je nepočítaně a vy sami jistě máte nějaký oblíbený. Podělte se s námi o něj.
Název: Kapr obecný (Cyprinus carpio)
Výskyt: Celá ČR a dále v řekách a jezerech úmoří Černého moře, Kaspického moře a Aralského jezera.
Výživové hodnoty – 100 g kapřího masa (syrového) obsahuje:
- 485 kJ
- bílkoviny 18 g
- sacharidy 0 g
- tuky 5 g
Co říkají na kapra odborníci
Losos obecný
Losos kraluje našim jídelníčkům. Připlouvá do nich z moří Atlantiku, do kterých táhne ze severních rodných řek – ze sladkých vod do slaných a odtud až na náš talíř (pokud se tedy nevrátí do řeky, kde se narodil, aby se tu vytřel a následně uhynul).
Losos může mít okolo 90 cm i víc, ale vždycky záleží na tom, kde a za jakých okolností se narodil. Je to dravec, který se živí hmyzem, korýši a drobnými rybkami. A protože některý plankton a korýši produkují oranžovo-červenou barvu, je i maso lososů typicky zbarveno do těchto odstínů.
Proč zařadit lososa do jídelníčku
Losos je tučnější ryba. Musíme ale zmínit, že v případě ryb se není třeba většího množství tuku obávat. Právě zdravý tuk a omega-3 mastné kyseliny jsou obrovskou výhodou ryb a důležitou složkou našich jídelníčků. Dopřeje si je alespoň 2× týdně.
A jak máme lososa nejraději? Jednoznačně ve filetech s nejrůznějšími přílohami. V tom je jeho kouzlo. Losos se hodí téměř k čemukoliv a nabízí nespočet kombinací a možných úprav včetně sushi. A co je další výhodou – chutná i dětem. S bramborovou kaší nebo zeleninovým pyré nešlápnete vedle.
Název: Losos obecný (Salmo salar)
Výskyt: Především Norsko, Skotsko a Chile.
Výživové hodnoty – 100 g lososa obsahuje:
- 820 kJ
- bílkoviny 22 g
- tuky 12 g