Amur bílý
Amur bílý, také známý jako "asijský kapr", byl do našich končin importován v 70. letech minulého století, aby pomohl zlikvidovat nekontrolovatelné porosty rákosí. Kromě toho, že udržuje zdravý ekosystém, navíc zvyšuje celkovou produkci rybářských revírů. Kvůli své hospodářské důležitosti je pro amura bílého stanovena minimální zákonná lovná míra na 60 cm.
Tento impozantní druh je jednou z největších sladkovodních ryb. Amur může dorůst délky až 1,2 metru a váhy přes 50 kilogramů. Kromě velikosti se vyznačuje i svým vzhledem – má stříbřitě zbarvené tělo s malými šupinami, které se na slunci krásně lesknou. Snadno ho ale poznáte především díky jeho vidlicovité ocasní ploutvi a velké hlavě s širokými ústy bez fousů.
Proč zařadit amura do jídelníčku?
Amur bílý se řadí mezi chutné a kvalitní ryby a také se velmi dobře připravuje. Jeho maso je jemné a má nízký obsah tuku. Dá se proto upravovat různými způsoby, podobně jako třeba kapr. Amura můžete grilovat, péct nebo smažit a díky jeho válcovitému tělu se hodí i k plnění a použití ve studené kuchyni pro dekoraci rautů.
Pamatujte, že amur má mnoho drobných kostí, ale s trochou trpělivosti a správnou technikou si ho můžete bez obav vychutnat!
Název: Amur bílý
(Ctenopharyngodon idella)
Výskyt: Amur bílý pochází z povodí řeky Amur – odtud jeho název. Dnes je rozšířen po celém světě pro svoji velkou významnost v akvakultuře.
Výživové hodnoty – 100 g amura (syrového) obsahuje:
- 335 kJ
- bílkoviny 18,6 g
- sacharidy 0 g
- tuky 0,7 g
Co říkají na amura odborníci
Sleď obecný
Tato slanovodní ryba je důležitou surovinou pro potravinářský průmysl celého světa. Sledi dorůstají délky přibližně 40 cm a mohou se dožít až 20 let. Početná hejna sleďů lze pozorovat od norských fjordů až po pobřeží Severní Karolíny. Pod hladinou je spatříte díky jejich lesknoucím se hřbetům a bílému břichu. Krátce po ulovení však sledi ztrácí pigment, a tím i svou nádhernou barvu. Kromě toho, že jsou oblíbenou potravinou, mají i velký význam pro průmyslové zpracování, zejména na výrobu moučky a oleje.
V posledních letech se dbá na to, aby byl rybolov sleďů provozován udržitelně. To zahrnuje použití šetrných rybářských metod, jako jsou sítě s velkými oky, které umožní mladým rybám uniknout.
Proč zařadit sledě do jídelníčku
Příprava této ryby je velmi jednoduchá. Pokud si pořídíte čerstvé nebo kvalitní zmrazené filety, můžete si je opéct na pánvi s máslem a petrželkou nebo ogrilovat. Další možností je ochutnat sledě v tradiční severské podobě, tedy nasoleného a s chlebem. Tento způsob úpravy zpevňuje texturu svaloviny a výrazně zvyšuje přirozenou chuť ryby.
U nás si můžete nejčastěji pochutnat na sledích v podobě lahodných rybích salátů. Oblíbené jsou také klasické zavináče, kde se sledí filety srolují s kyselou okurkou a cibulí a podávají se s bramborovou kaší nebo pečivem. Pro milovníky pikantních jídel jsou tu tradiční matjesy, které jsou marinované v octové marinádě s kořením a cibulí.
Název: Sleď obecný
(Clupea harengus)
Výskyt: Sleď obecný žije v Severním Atlantiku a Středozemním moři a je velmi významný nejen pro evropský rybolov.
Výživové hodnoty – 100 g makrely (syrové) obsahuje:
- 686 kJ
- bílkoviny 17,8 g
- sacharidy 0 g
- tuky 11,5 g