-
Nakládání do octového nálevu
Jednou z nejjednodušších studených úprav, jak si ryby můžete vychutnat, je naložením do kyselého nálevu – nejčastěji do octu. Pro přípravu láku stačí svařit směs jednoho dílu vody s aromatickým kořením jako je jalovec, celý pepř, bobkový list, koriandr a tří dílů octa. Kyselost dodá kontrast ostatním přísadám a kosti ryby změkčí natolik, že vám při konzumaci nebudou překážet. Pro optimální chuť se doporučuje nechat ryby v láku po dobu pěti až sedmi dnů, ale už i po třech dnech se tento pokrm stává opravdovou pochoutkou.
K nakládání v octu se nejvíce hodí bílé ryby, jako jsou například kapr, amur, tolstolobik, sleď nebo makrela. Klíčem k úspěchu je použití čerstvých kousků.
-
Ryby v rosolu
Příprava ryb v rosolu je skvělým způsobem, jak využít zbytky a zároveň vytvořit chutný a lahodný pokrm. Základem je rybí vývar. Do něj se vloží nakrájená kořenová zelenina, cibule, divoké koření a vše se zvolna povaří zhruba deset minut. Po odstavení by měl vývar přirozeně zhoustnout. Pokud ne, můžete ho ztužit práškovou želatinou. Nakonec stačí jen dochutit octem.
-
Marináda
Marinování ryb je vynikající způsob, jak zvýraznit a obohatit chuť ryb před jejich další úpravou. Marináda totiž pomáhá zjemnit a zvláčnit maso, zároveň přidává svěžest a aromatické nuance a také pomáhá redukovat nepříjemné pachy. Její příprava je snadná. Stačí smíchat ingredience, jako je citronová šťáva, olivový olej, česnek, bylinky, sůl, pepř a další koření podle vašich preferencí. Poté ponořte ryby do marinády a nechte je v ní odpočívat v chladničce po dobu alespoň 30 minut, aby se do nich marináda mohla dostatečně vsáknout.
-
Remuláda
Remuláda je druh studené omáčky, připravené z majonézy, bylin a naklíčených okurek, do které se vkládá tepelně upravené rybí maso. Pro dochucení remulády můžete použít čerstvou citronovou šťávu, bílý pepř, hořčici nebo worcester. Následně vložíte nasolené, upečené a odpočaté filety do remulády a necháte je nasáknout veškeré chutě.
-
Rybí paštika
Oživte večeři lahodnou rybí paštikou, kterou si můžete snadno připravit sami. Nejprve rybu očistěte, vykostěte a zbavte kůže. Poté ji povařte ve vývaru s bylinkami, dokud se nerozpadne. Až bude ryba hotová, dejte ji do mixéru a s přidáním malého množství smetany ji rozemelte na hladkou pastu. Přidejte šťávu z citronu, která paštice dodá svěžest. Pro zvýraznění chuti můžeme také přidat jemně nakrájenou cibuli, petrželku, nebo třeba kapary. Na závěr paštiku ochuťte solí a pepřem podle své chuti.
Pro přípravu chutné rybí paštiky se doporučují ryby s jemnou chutí, jakou má například losos a treska. Nebo zkuste nakombinovat různé druhy ryb, abyste dosáhli unikátního a bohatého chuťového profilu.
-
Pečenáče
Pozdvihněte rybí smaženici na vyšší úroveň a upravte ji jako pečenáče. V rendlíku svařte ocet, vodu, cukr, sůl, koření, nakrájenou cibuli a sušenou papričku. Tímto lákem pak zalijte smažené kousky ryby vložené do sklenice. Směs nechte odležet tři až pět dní, aby se všechny přísady propojily, a poté podávejte například s nakládanou zeleninou.
Pro tento druh přípravy je tradiční volbou kapr. Chuť jeho masa se totiž skvěle doplňuje s kořeněnou marinádou.
-
Tatarák
Oblíbený tatarský biftek se většinou dělá ze syrového hovězího masa. Na jeho přípravu můžete ale využít i maso rybí. Omyjte ho a pomelte nebo nakrájejte na velmi malé kostičky. Poté smíchejte s najemno nakrájenou cibulí a přidejte žloutek. Dochuťte solí, pepřem, mletou paprikou a kmínem dle chuti.
Pro přípravu rybího tataráku se hodí losos, tuňák nebo okoun. Je důležité vybrat čerstvé, kvalitní rybí maso, které je vhodné konzumovat zasyrova. Před použitím vždy důkladně omyjte.